Oppo Find N3 Features and Specifications
Oppo Find N3 comes with a
7.82 inch Display,
with 2268x2440 pixels of resolution and LTPO3 refresh rate.
Oppo Find N3 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Oppo added to Oppo Find N3 with 64 MP main camera and 0 MP selfie camera.
Display 7.82 inch
Main Camera 64 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) GB
Battery 4805 mAh
OS Android 13
Latest offers for Oppo Find N3 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Find N3 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2023 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 October 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Green | Gold | Red |
| Screen Size | 7.82 inch |
| Dimensions | Unfolded: 153.4 x 143.1 x 5.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable LTPO3 OLED | 1B colors | Dolby Vision |
| Screen Resolution | 2268 x 2440 pixels (~426 ppi density) |
| Refresh Rate | LTPO3 |
| Nits | 2800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 | ColorOS 14 |
| RAM & Storage | 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | dual gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.7 | 24mm (wide) | 1/1.43" | 1.12µm | multi-directional PDAF | OIS -- 64 MP | f/2.6 | 70mm (telephoto) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 48 MP | f/2.2 | 14mm | 114Ë (ultrawide) | 1/2.0" | 0.8µm | PDAF |
| Selfie Camera | 20MP | f/2.2 | 20mm (ultrawide) | 1/4.0" | 0.7µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps gyro-EIS | HDR10+ | Dolby Vision |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (Dolby Atmos enhanced) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 67W wired | PD | 35% in 10 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4805 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | tri-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C | OTG |
Oppo Find N3 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 6680 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 6340 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 560 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 680 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 720 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 8550 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar