Oppo Find N3 Flip Features and Specifications
Oppo Find N3 Flip comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2520 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Oppo Find N3 Flip sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Oppo added to Oppo Find N3 Flip with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9200 (4 nm) GB
Battery 4300 mAh
OS Android 13
Latest offers for Oppo Find N3 Flip and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Find N3 Flip |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2023 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 September 08 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Cream Gold | Misty Pink | Sleek Black |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | Unfolded: 166.4 x 75.8 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable LTPO AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2520 pixels | 21:9 ratio (~403 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | AMOLED | Corning Gorilla Glass Victus1200 nits (high) | 1600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | up to 4 major Android upgrades | ColorOS 14 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X3 & 3x2.85 GHz Cortex-A715 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | OIS -- 32 MP | f/2.0 | 47mm (telephoto) | 2x optical zoom | PDAF -- 48 MP | f/2.2 | 14mm | 114Ë (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 21mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm | AF |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 44W wired | 50% in 23 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4300 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo Find N3 Flip Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3720 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 280 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 340 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 360 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4300 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar