Oppo Find X6 Pro Features and Specifications
Oppo Find X6 Pro comes with a
6.82 inch Display,
with 1440x3168 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Oppo Find X6 Pro sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Oppo added to Oppo Find X6 Pro with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Oppo Find X6 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Find X6 Pro |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2023 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 March 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Green | Brown |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 164.8 x 76.2 x 9.1 mm or 9.5 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO3 AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3168 pixels (~510 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 800 nits (normal) | 1500 nits (high) | 2500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | ColorOS 13.1 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1.0"-type | 1.6µm | multi-directional PDAF | Laser AF | OIS -- 50 MP | f/2.6 | 65mm (periscope telephoto) | 1/1.56" | 1.0µm | 2.8x optical zoom | multi-directional PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.2 | 15mm | 110Ë (ultrawide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 21mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm | PDAF |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps; gyro-EIS; HDR | 10âbit video | Dolby Vision |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | PD | 45% in 10 min | 100% in 30 min | 50W wireless | 50% in 22 min | 100% in 51 min | 10W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
Oppo Find X6 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2890 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3900 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 300 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 360 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 380 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4510 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar