Oppo K15 Pro+ Features and Specifications
Oppo K15 Pro+ comes with a
6.78 inch Display,
with 1272x2772 pixels of resolution and 165Hz refresh rate.
Oppo K15 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Oppo added to Oppo K15 Pro+ with 50 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) GB
Battery 8000 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo K15 Pro+ |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2026 - 4 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April 03 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | Silver | Pink |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 162.4 x 77.5 x 8.3 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1272 x 2772 pixels | 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Nits | 600 nits (normal) | 1800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Crystal Shield Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | ColorOS 16 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 15mm | 116Ë (ultrawide) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.4 | 23mm (wide) |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/120/240fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | 44W/100W UFCS | 55W PPS | 13.5W PD | Reverse wired | Bypass charging |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC 5 |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo K15 Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2460 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2490 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 260 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 200 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2050 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar