Oppo Reno6 Features and Specifications
Oppo Reno6 comes with a
6.4 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Oppo Reno6 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo Reno6 with 64 MP main camera and 44 MP selfie camera.
Display 6.4 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 720G (8 nm) GB
Battery 4310 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Reno6 |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2021 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 July 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Aurora | Stellar Black |
| Screen Size | 6.4 inch |
| Dimensions | 159.1 x 73.3 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 430 nits (normal) | 600 nits (high) | 750 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| Operating System | Android 11 | ColorOS 11.1 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 44 MP | f/2.4 | 24mm (wide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 50W wired | PD2.0 |
| Battery Capacity | Li-Po 4310 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | |
Oppo Reno6 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 760 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 660 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 710 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar