Oppo Reno6 5G Features and Specifications
Oppo Reno6 5G comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Oppo Reno6 5G sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo Reno6 5G with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 900 (6 nm) GB
Battery 4300 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Reno6 5G |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2021 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June 11 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Stellar Black | Aurora | Blue | Purple |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 156.8 x 72.1 x 7.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 430 nits (normal) | 600 nits (high) | 750 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6877 Dimensity 900 (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 12 | ColorOS 12 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 26mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4300 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo Reno6 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar