Oppo Reno7 5G Features and Specifications
Oppo Reno7 5G comes with a
6.43 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Oppo Reno7 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Oppo added to Oppo Reno7 5G with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.43 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 900 (6 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
Latest offers for Oppo Reno7 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Oppo Reno7 5G |
| Brand | Oppo |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 February 17 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Stary Black | Startrails Blue |
| Screen Size | 6.43 inch |
| Dimensions | 160.6 x 73.2 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 430 nits (normal) | 600 nits (high) | 800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 900 (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | ColorOS 13 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 119Ë (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 24mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 65W wired | 100% in 31 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A (CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Oppo Reno7 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2360 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2100 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 170 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 280 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 220 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2270 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar