Realme 10 Pro Features and Specifications
Realme 10 Pro comes with a
6.72 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme 10 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Realme added to Realme 10 Pro with 108 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.72 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 695 5G (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Realme 10 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme 10 Pro |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2022 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 November 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Dark Matter | Hyperspace Gold | Nebula Blue | Coca-Cola edition |
| Screen Size | 6.72 inch |
| Dimensions | 163.7 x 74.2 x 8.1 mm or 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits (normal) | 680 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | Realme UI 4.0 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.67" | 0.64µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.5 | 25mm (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 50% in 29 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.1 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme 10 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 790 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 870 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 110 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 110 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1020 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar