Realme 11x Features and Specifications
Realme 11x comes with a
6.72 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme 11x sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Realme added to Realme 11x with 64 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.72 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Realme 11x and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme 11x |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2023 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 August 30 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Midnight Black | Purple Dawn |
| Screen Size | 6.72 inch |
| Dimensions | 165.7 x 76 x 7.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 550 nits (normal) | 680 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | Realme UI 4.0 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 25mm (wide) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.1 | 26mm (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 50% in 29 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme 11x Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 810 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 700 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 760 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar