Realme 12 Features and Specifications
Realme 12 comes with a
6.72 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme 12 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Realme added to Realme 12 with 108 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.72 inch
Main Camera 108 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Realme 12 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme 12 |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2024 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 March 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Twilight Purple | Woodland Green |
| Screen Size | 6.72 inch |
| Dimensions | 165.6 x 76.1 x 7.7 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 800 nits (normal) | 950 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | Realme UI 5.0 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.67" | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | 26mm (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 50% in 30 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme 12 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 810 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 697 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 760 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar