Realme 13 Pro+ Features and Specifications
Realme 13 Pro+ comes with a
6.7 inch Display,
with 1080x2412 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme 13 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Realme added to Realme 13 Pro+ with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.7 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) GB
Battery 5200 mAh
OS Android 14
Latest offers for Realme 13 Pro+ and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme 13 Pro+ |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2024 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 August 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Monet Gold | Emerald Green | Monet Purple |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Dimensions | 161.3 x 73.9 x 8.2 or 8.4 mm |
| IP Protection | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels | 20:9 ratio (~394 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 600 nits (normal) | 1200 nits (high) | 2000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 7i |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | Realme UI 5.0 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | multi-directional PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.7 | 73mm | (periscope telephoto) | 1/1.95" | 0.8µm | multi-directional PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 112Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 21mm (wide) | 1/2.74" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60/120fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | 50% in 19 min | 100% in 49 min |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme 13 Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,954 Saudi Riyal 512GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 1,747 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 240 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 380 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 380 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 3070 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar