Realme 6i Features and Specifications
Realme 6i comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Realme 6i sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Realme added to Realme 6i with 48 MP main camera and 16 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 48 MP
RAM 4GB GB
Chipset Mediatek Helio G80 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme 6i |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2020 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 March 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | White Milk | Green Tea | Blue Soda |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 164.4 x 75.4 x 9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G80 (12 nm) |
| Operating System | Android 10 | Realme UI 1.0 |
| RAM & Storage | 64GB 3GB RAM 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/2.0" | 0.8õm | PDAF -- 8 MP | f/2.3 | 119 Degree (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12õm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP B/W | f/2.4 |
| Selfie Camera | 16 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/3.06" | 1.0õm |
| Video Recording | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 18W | Reverse charging |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Realme 6i Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 714 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 714 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 57 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 78 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 83 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 880 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar