Realme C35 Features and Specifications
Realme C35 comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2408 pixels of resolution .
Realme C35 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Realme added to Realme C35 with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Unisoc Tiger T616 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
Latest offers for Realme C35 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme C35 |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 February 14 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Glowing Black | Glowing Green |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 164.4 x 75.6 x 8.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels | 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | 480 nits (normal) | 600 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Panda Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | Realme UI 2.0 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 64GB 6GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 0.3 MP | f/2.8 | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | f/2.0 | 26mm (wide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Realme C35 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 499 Saudi Riyal 128GB/6GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 620 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 70 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 670 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar