Realme C55 Features and Specifications
Realme C55 comes with a
6.72 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Realme C55 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Realme added to Realme C55 with 64 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.72 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G88 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Realme C55 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme C55 |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2023 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 March 08 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sun Shower | Rainy Night | Rainforest |
| Screen Size | 6.72 inch |
| Dimensions | 165.6 x 75.9 x 7.9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 680 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| Operating System | Android 13 | Realme UI 4.0 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 64GB 6GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | (wide) | 1/2.0" | PDAF -- 2 MP | (depth) |
| Selfie Camera | 8 MP | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 50% in 29 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Realme C55 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 670 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 599 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version 339 Emirati Dirham 128GB/6GBRam version |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 710 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar