Realme GT Master Explorer Features and Specifications
Realme GT Master Explorer comes with a
6.55 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Realme GT Master Explorer sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Realme added to Realme GT Master Explorer with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.55 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Realme GT Master Explorer |
| Brand | Realme |
| Announcement Date | 2021 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 July 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | White | Aurora | Apricot |
| Screen Size | 6.55 inch |
| Dimensions | 159.9 mm x 72.5 mm x 8.0/8.8 mm (depending on color) |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1100 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Operating System | Android 11 | Realme UI 2.0 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0õm | omnidirectional PDAF | OIS -- 16 MP | f/2.2 | 14mm | 123 Degree (ultrawide) | 1/3.09" | 1.0õm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 26mm (wide) | 1/2.74" | 0.8õm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | Fast charging 65W | 50% in 13 min | 100% in 33 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | USB On-The-Go |
Realme GT Master Explorer Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2620 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2650 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 270 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 210 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2180 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar