Samsung Galaxy A03 Features and Specifications
Samsung Galaxy A03 comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution .
Samsung Galaxy A03 sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A03 with 48 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 48 MP
RAM 4GB GB
Chipset Unisoc T606 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A03 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2021 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 January 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Red |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 164.2 x 75.9 x 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | PLS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | One UI core 5 |
| RAM & Storage | 32GB 2GB RAM 32GB 3GB RAM 32GB 4GB RAM 64GB 4GB RAM 64GB 3GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 48 MP | f/1.8 | (wide) | AF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 |
Samsung Galaxy A03 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 490 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 340 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 540 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar