Samsung Galaxy A04s Features and Specifications
Samsung Galaxy A04s comes with a
6.5 inch Display,
with 720x1600 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Samsung Galaxy A04s sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A04s with 50 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 50 MP
RAM 4GB GB
Chipset Exynos 850 (8nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Samsung Galaxy A04s and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A04s |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2022 - 8 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 September 22 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Green | White | Copper |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 164.7 x 76.7 x 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | PLS LCD |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels | 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 400 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 850 (8nm) |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 13 | One UI Core 5 |
| RAM & Storage | 32GB 3GB RAM 32GB 4GB RAM 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A55 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Samsung Galaxy A04s Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 410 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 280 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 30 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 50 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 50 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 450 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar