Samsung Galaxy A14 Features and Specifications
Samsung Galaxy A14 comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2408 pixels of resolution .
Samsung Galaxy A14 sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A14 with 50 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 50 MP
RAM 6GB GB
Chipset Mediatek Helio G80 (12 nm) - Version A GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Samsung Galaxy A14 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A14 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2023 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 March 27 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Dark Red | Silver | Green |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 167.7 x 78 x 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | PLS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels | 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769 Helio G80 (12 nm) - Version A |
| Operating System | Android 13 | One UI Core 5 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) - Version A |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 5 MP | f/2.2 | (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1 or 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Samsung Galaxy A14 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 490 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 504 Emirati Dirham 64GB/4GBRam version |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 60 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 540 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar