Samsung Galaxy A14 5G Features and Specifications
Samsung Galaxy A14 5G comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2408 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Samsung Galaxy A14 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A14 5G with 50 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Exynos 1330 (5 nm) - SM-A146B GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Samsung Galaxy A14 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A14 5G |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2023 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 January 12 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Light Green | Dark Red | Silver |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 167.7 x 78 x 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | PLS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels | 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 1330 (5 nm) - SM-A146B |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 | One UI Core 6 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) - USA only |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer (USA only) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) - SM-A146B |
| GPU | Mali-G68 MP2 - SM-A146B |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio (Exynos 1330 chipset only) | recording |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Samsung Galaxy A14 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 810 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 700 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 760 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar