Samsung Galaxy A15 5G Features and Specifications
Samsung Galaxy A15 5G comes with a
6.5 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Samsung Galaxy A15 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A15 5G with 50 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Samsung Galaxy A15 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A15 5G |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2023 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December 16 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Brave Black | Personality Yellow | Magical Blue | Optimistic Blue |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 160.1 x 76.8 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 800 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 4 major Android upgrades | One UI 6.1 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | AF -- 5 MP | f/2.2 | (ultrawide) -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.0 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Samsung Galaxy A15 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 810 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 700 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 50 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 80 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 80 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 760 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar