Samsung Galaxy A2 Core Features and Specifications
Samsung Galaxy A2 Core comes with a
5.0 inch Display,
with 540x960 pixels of resolution .
Samsung Galaxy A2 Core sports
8-cores CPU, up to 1000MB of RAM ,up to 16GB internal storage and runs Android 8.0 Oreo opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A2 Core with 5 MP main camera and 5 MP selfie camera.
Display 5.0 inch
Main Camera 5 MP
RAM 1000MB GB
Chipset Exynos 7870 Octa (14 nm) GB
Battery 2600 mAh
OS Android 8.0 Oreo
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A2 Core |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2019 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2019 April |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Red | Gold |
| Screen Size | 5.0 inch |
| Dimensions | 141.6 x 71 x 9.1 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | PLS LCD |
| Screen Resolution | 540 x 960 pixels | 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| Operating System | Android 8.0 Oreo (Go edition) |
| RAM & Storage | 8GB 1GB RAM 16GB 1GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Accelerometer | proximity |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 5 MP | f/1.9 | AF |
| Selfie Camera | 5 MP | f/2.2 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 2600 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 b/g/n | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | microUSB 2.0 | OTG |
Samsung Galaxy A2 Core Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 490 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 313 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 25 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 34 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 36 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 386 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar