Samsung Galaxy A25 Features and Specifications
Samsung Galaxy A25 comes with a
6.5 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy A25 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A25 with 50 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.5 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Exynos 1280 (5 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Samsung Galaxy A25 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A25 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2023 - 12 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 December 16 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Brave Black | Personality Yellow | Fantasy Blue | Optimistic Blue |
| Screen Size | 6.5 inch |
| Dimensions | 161 x 76.5 x 8.3 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (high) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 1280 (5 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 4 major Android upgrades | One UI 6.1 |
| RAM & Storage | 128GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 27mm (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1/4" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.06" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | Market/region dependent |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Samsung Galaxy A25 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 909 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 855 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version |
Price in Kuwait | 60 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 90 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 88 Bahraini Dinar 256GB version |
Price in Qatar | 1,169 Qatari Riyal 256GB/8GBRam version |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar