Samsung Galaxy A35 Features and Specifications
Samsung Galaxy A35 comes with a
6.6 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy A35 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A35 with 50 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.6 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Exynos 1380 (5 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Samsung Galaxy A35 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A35 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2024 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 March 15 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Iceblue | Lilac | Navy | Lemon |
| Screen Size | 6.6 inch |
| Dimensions | 161.7 x 78 x 8.2 mm |
| IP Protection | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~390 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1000 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 1380 (5 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 4 major Android upgrades | One UI 6.1 |
| RAM & Storage | 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM 256GB 6GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.96" | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 123Ë | (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 5 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.2 | (wide) | 1/3.06" | 1.12µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM | eSIM or Hybrid SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Samsung Galaxy A35 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 830 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1,055 Emirati Dirham 256GB/8GBRam version |
Price in Kuwait | 70 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 120 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 190 Bahraini Dinar 256GB version |
Price in Qatar | 1070 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar