Samsung Galaxy A6s Features and Specifications
Samsung Galaxy A6s comes with a
6.0 inch Display,
with 1080x2160 pixels of resolution .
Samsung Galaxy A6s sports
8-cores CPU, up to 6GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 8.0 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy A6s with 12 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.0 inch
Main Camera 12 MP
RAM 6GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 660 (14 nm) GB
Battery 3300 mAh
OS Android 8.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy A6s |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2018 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2018 November |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | White | Blue | Pink | Red |
| Screen Size | 6.0 inch |
| Dimensions | 156.3 x 76.5 x 8.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | PLS IPS |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 pixels | 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| Operating System | Android 8.0 (Oreo) |
| RAM & Storage | 64GB 6GB RAM 128GB 6GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 512 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.8 | PDAF -- 5 MP | f/2.2 | (depth) |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.0 | (wide) | 1/2.8" | 1.25µm |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Ion 3300 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n | Wi-Fi Direct | hotspot |
| Bluetooth | 4.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Samsung Galaxy A6s Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1610 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1630 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 110 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 140 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 130 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1340 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar