Samsung Galaxy M32 Features and Specifications
Samsung Galaxy M32 comes with a
6.4 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
Samsung Galaxy M32 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 128GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy M32 with 64 MP main camera and 20 MP selfie camera.
Display 6.4 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G80 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy M32 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2021 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 June 28 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Light Blue |
| Screen Size | 6.4 inch |
| Dimensions | 159.3 x 74 x 8.4 mm (Global) or 9.3 mm (India) |
| IP Protection | |
| Display Tech | Super AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | 800 nits (high) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 13 | One UI 5 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM 128GB 6GB RAM 128GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.97" | 0.7µm | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 123Ë | (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 20 MP | f/2.2 | (wide) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired () | 15W wired (India) |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE-A |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Samsung Galaxy M32 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1710 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1740 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 120 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 160 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 140 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1420 QAR (Approximate Price) |










Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar