Samsung Galaxy S21 5G Features and Specifications
Samsung Galaxy S21 5G comes with a
6.2 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy S21 5G sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy S21 5G with 64 MP main camera and 10 MP selfie camera.
Display 6.2 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Exynos 2100 (5 nm) GB
Battery 4000 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy S21 5G |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2021 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 January 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Phantom Gray | Phantom White | Phantom Violet | Phantom Pink |
| Screen Size | 6.2 inch |
| Dimensions | 151.7 x 71.2 x 7.9 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Dynamic AMOLED 2X | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~421 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 2100 (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | upgradable to Android 14 | One UI 6 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-X1 & 3x2.80 GHz Cortex-A78 & 4x2.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 MP14 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.8 | 26mm (wide) | 1/1.76" | 1.8µm | Dual Pixel PDAF | OIS -- 64 MP | f/2.0 | 29mm (telephoto) | 1/1.72" | 0.8µm | PDAF | OIS | 1.1x optical zoom | 3x hybrid zoom -- 12 MP | f/2.2 | 13mm | 120Ë (ultrawide) | 1/2.55" 1.4µm | Super Steady video |
| Selfie Camera | 10 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | 1/3.24" | 1.22µm | Dual Pixel PDAF |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | 720p@960fps | HDR10+ | stereo sound rec. | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio (Snapdragon model only; market/operator dependent) |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired | PD3.0 | 15W wireless (Qi/PMA) | 4.5W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Ion 4000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps 5G (5+ Gbps DL) |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG |
Samsung Galaxy S21 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3,569 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3,419 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 275 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 373 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 397 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4,212 QAR (Approximate Price) |













Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar