Samsung Galaxy S22 Ultra 5G Features and Specifications
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G comes with a
6.8 inch Display,
with 1440x3088 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy S22 Ultra 5G with 108 MP main camera and 40 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 108 MP
RAM 12GB GB
Chipset Exynos 2200 (4 nm) - Europe GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Samsung Galaxy S22 Ultra 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy S22 Ultra 5G |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2022 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 February 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Phantom Black | White | Burgundy | Green | Graphite | Red | Sky Blue | Bora Purple |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 163.3 x 77.9 x 8.9 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Dynamic AMOLED 2X | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3088 pixels | 19.3:9 ratio (~500 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1750 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 2200 (4 nm) - Europe |
| Operating System | Android 12 | upgradable to Android 14 | One UI 6 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) - Europe |
| GPU | Xclipse 920 - Europe |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1/1.33" | 0.8µm | PDAF | Laser AF | OIS -- 10 MP | f/4.9 | 230mm (periscope telephoto) | 1/3.52" | 1.12µm | dual pixel PDAF | OIS | 10x optical zoom -- 10 MP | f/2.4 | 70mm (telephoto) | 1/3.52" | 1.12µm | dual pixel PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 13mm | 120Ë (ultrawide) | 1/2.55" | 1.4µm | dual pixel PDAF | Super Steady video |
| Selfie Camera | 40 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | 1/2.82" | 0.7µm | PDAF |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | 720p@960fps | HDR10+ | stereo sound rec. | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | PD3.0 | 15W wireless (Qi/PMA) | 4.5W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps 5G (5+ Gbps DL) |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG |
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2680 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1,699 Emirati Dirham 256GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 190 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 320 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 320 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2580 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar