Samsung Galaxy S23 Features and Specifications
Samsung Galaxy S23 comes with a
6.1 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy S23 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy S23 with 50 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.1 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) GB
Battery 3900 mAh
OS Android 13
Latest offers for Samsung Galaxy S23 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy S23 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2023 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 February 17 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Phantom Black | Cream | Green | Lavender | Graphite | Lime |
| Screen Size | 6.1 inch |
| Dimensions | 146.3 x 70.9 x 7.6 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Dynamic AMOLED 2X | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~425 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1200 nits (high) | 1750 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 | One UI 6.1 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 512GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | 24mm (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | dual pixel PDAF | OIS -- 10 MP | f/2.4 | 70mm (telephoto) | 1/3.94" | 1.0µm | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 13mm | 120Ë (ultrawide) | 1/2.55" 1.4µm | Super Steady video |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | dual pixel PDAF |
| Video Recording | 8K@24/30fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60/240fps | 1080p@960fps | HDR10+ | stereo sound rec. | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired | PD3.0 | 50% in 30 min | 15W wireless (Qi/PMA) | 4.5W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Ion 3900 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (up to 7CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG |
Samsung Galaxy S23 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1,999 Saudi Riyal 256GB/8GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 2280 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 230 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 180 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2,299 Qatari Riyal 128GB/8GBRam version |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar