Samsung Galaxy S24 Ultra Features and Specifications
Samsung Galaxy S24 Ultra comes with a
6.8 inch Display,
with 1440x3120 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy S24 Ultra sports
8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) CPU up to 12GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy S24 Ultra with 200 MP main camera and 12 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 200 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for Samsung Galaxy S24 Ultra and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy S24 Ultra |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2024 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 January 24 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Titanium Black | Titanium Gray | Titanium Violet | Titanium Yellow | Titanium Blue | Titanium Green | Titanium Orange |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 162.3 x 79 x 8.6 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Dynamic LTPO AMOLED 2X | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3120 pixels | 19.5:9 ratio (~505 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 2600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Armor |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | up to 7 major Android upgrades | One UI 6.1.1 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | 8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/1.7 | 24mm (wide) | 1/1.3" | 0.6µm | multi-directional PDAF | OIS -- 10 MP | f/2.4 | 67mm (telephoto) | 1/3.52" | 1.12µm | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 50 MP | f/3.4 | 111mm (periscope telephoto) | 1/2.52" | 0.7µm | PDAF | OIS | 5x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 13mm | 120Ë (ultrawide) | 1/2.55" | 1.4µm | dual pixel PDAF | Super Steady video |
| Selfie Camera | 12 MP | f/2.2 | 26mm (wide) | dual pixel PDAF |
| Video Recording | 8K@24/30fps | 4K@30/60/120fps | 1080p@30/60/240fps | HDR10+ | stereo sound rec. | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | PD3.0 | 65% in 30 min | 15W wireless (Qi/PMA) | 4.5W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM and eSIM/ Dual eSIM or Dual SIM (2 Nano-SIMs and eSIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE (up to 7CA) 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.2 | DisplayPort 1.2 | OTG |
Samsung Galaxy S24 Ultra Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3,099 Saudi Riyal 256GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 3,299 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version 3,088 Emirati Dirham 256GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 300 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 299 Omani Riyal 256GB version |
Price in Bahrain | 390 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 3,200 Qatari Riyal 256GB/12GBRam version |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar