Samsung Galaxy Xcover FieldPro Features and Specifications
Samsung Galaxy Xcover FieldPro comes with a
5.1 inch Display,
with 1440x2560 pixels of resolution .
Samsung Galaxy Xcover FieldPro sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 8.0 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy Xcover FieldPro with 12 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 5.1 inch
Main Camera 12 MP
RAM 4GB GB
Chipset Exynos 9810 (10 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 8.0
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy Xcover FieldPro |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2019 - 10 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 April 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black |
| Screen Size | 5.1 inch |
| Dimensions | 158.5 x 80.7 x 14.2 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1440 x 2560 pixels | 16:9 ratio (~576 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 9810 (10 nm) |
| Operating System | Android 8.0 (Oreo) |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G72 MP18 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 12 MP | f/1.5-2.4 | (wide) | 1/2.55" | 1.4µm | PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP | f/1.7 |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with dual speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/i/r | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Samsung Galaxy Xcover FieldPro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2830 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3120 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 240 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 380 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 380 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 3020 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar