Samsung Galaxy Xcover Pro Features and Specifications
Samsung Galaxy Xcover Pro comes with a
6.3 inch Display,
with 1080x2340 pixels of resolution .
Samsung Galaxy Xcover Pro sports
8-cores CPU, up to 4GB of RAM ,up to 64GB internal storage and runs Android 10 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy Xcover Pro with 25 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.3 inch
Main Camera 25 MP
RAM 4GB GB
Chipset Exynos 9611 (10nm) GB
Battery 4050 mAh
OS Android 10
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy Xcover Pro |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2020 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2020 January |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black |
| Screen Size | 6.3 inch |
| Dimensions | 159.9 x 76.7 x 10 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 35 min) |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels | 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | - |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Exynos 9611 (10nm) |
| Operating System | Android 10 | upgradable to Android 13 | One UI 5 |
| RAM & Storage | 64GB 4GB RAM |
| SD Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 25 MP | f/1.7 | 26mm (wide) | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 123Ë (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm |
| Selfie Camera | 13 MP | f/2.0 | (wide) | 1/3.1" | 1.12µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio (market/region dependent) |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4050 mAh | removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps LTE-A (3CA) Cat11 600/50 Mbps |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/k/v/r | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Samsung Galaxy Xcover Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 1930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 1950 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 200 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 160 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1600 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar