Samsung Galaxy Z Fold7 Features and Specifications
Samsung Galaxy Z Fold7 comes with a
8.0 inch Display,
with 1968x2184 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Samsung Galaxy Z Fold7 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Samsung added to Samsung Galaxy Z Fold7 with 200 MP main camera and 10 MP selfie camera.
Display 8.0 inch
Main Camera 200 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) GB
Battery 4400 mAh
OS Android 16
Latest offers for Samsung Galaxy Z Fold7 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Samsung Galaxy Z Fold7 |
| Brand | Samsung |
| Announcement Date | 2025 - 7 |
| Availability | Available in markets. Released 2025 July 25 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Blue Shadow | Silver Shadow | Jet Black | Mint |
| Screen Size | 8.0 inch |
| Dimensions | Unfolded: 158.4 x 143.2 x 4.2 mm |
| IP Protection | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2X | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1968 x 2184 pixels (~368 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | Cover display:2600 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Mohs level 1 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | up to 7 major Android upgrades | One UI 8 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 1TB 12GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass | barometer |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/1.7 | 24mm (wide) | 1/1.3" | 0.6µm | multi-directional PDAF | OIS -- 10 MP | f/2.4 | 67mm (telephoto) | 1.0µm | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 120Ë (ultrawide) | 1.4µm | dual pixel PDAF |
| Selfie Camera | 10 MP | f/2.2 | 18mm (ultrawide) | 1.12µm |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@60fps | 1080p@60/120/240fps (gyro-EIS) | 10-bit HDR | HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 25W wired | QC2.0 | 50% in 30 min | 15W wireless | 4.5W reverse wireless |
| Battery Capacity | Li-Po 4400 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | · Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG |
Samsung Galaxy Z Fold7 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 6,899 Saudi Riyal 256GB/12GBRam version |
|---|---|
Price in UAE | 7,475 Emirati Dirham 1T/16GBRam version 5,699 Emirati Dirham 512GB/12GBRam version 5,390 Emirati Dirham 256GB/12GBRam version |
Price in Kuwait | 645 Kuwaiti Dinar 1T/16GBRam version 565 Kuwaiti Dinar 512GB/12GBRam version 489 Kuwaiti Dinar 256GB/12GBRam version |
Price in Oman | 759 Omani Riyal 512GB version 649 Omani Riyal 256GB version |
Price in Bahrain | 799 Bahraini Dinar 512GB version 755 Bahraini Dinar 256GB version |
Price in Qatar | 8,298 Qatari Riyal 1T/16GBRam version 7,198 Qatari Riyal 512GB/12GBRam version 6,748 Qatari Riyal 256GB/12GBRam version |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar