Tecno Camon 19 Pro Features and Specifications
Tecno Camon 19 Pro comes with a
6.8 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Tecno Camon 19 Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Tecno added to Tecno Camon 19 Pro with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.8 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G96 (12 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 12
Latest offers for Tecno Camon 19 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Camon 19 Pro |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2022 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 July 13 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Polar Blue | Eco Black | Mondrian |
| Screen Size | 6.8 inch |
| Dimensions | 166.8 x 74.6 x 8.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) |
| Operating System | Android 12 | HIOS 8.6 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.6 | 26mm (wide) | 1/1.7" | 0.8µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 50mm (telephoto) | 1/2.76" | 0.64µm | PDAF | 2x zoom -- 2 MP | f/2.4 | (depth) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.4 | 26mm (wide) | 1/3.4" | 0.8µm |
| Video Recording | 1080p@30fps | HDR |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired | 100% in 65 min |
| Battery Capacity | 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Tecno Camon 19 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 690 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 760 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 80 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 100 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 90 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 890 QAR (Approximate Price) |










Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar