Tecno Camon 20 Pro Features and Specifications
Tecno Camon 20 Pro comes with a
6.67 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Tecno Camon 20 Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Tecno added to Tecno Camon 20 Pro with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.67 inch
Main Camera 64 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G99 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 13
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Camon 20 Pro |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2023 - 5 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 May 09 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Predawn Black | Serenity Blue |
| Screen Size | 6.67 inch |
| Dimensions | 163.4 x 76.7 x 7.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | HIOS 13 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | unspecified spec |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.7 | 25mm (wide) | 1/1.7" | 0.8µm | PDAF -- 2 MP | f/2.4 | (depth) -- QVGA |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 24mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |








