Tecno Phantom V Flip2 Features and Specifications
Tecno Phantom V Flip2 comes with a
6.9 inch Display,
with 1080x2640 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Tecno Phantom V Flip2 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Tecno added to Tecno Phantom V Flip2 with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.9 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) GB
Battery 4720 mAh
OS Android 14
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Phantom V Flip2 |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2024 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 October |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Travertine Green | Moondust Grey |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Dimensions | Unfolded: 170.8 x 73.4 x 7.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | Foldable LTPO AMOLED |
| Screen Resolution | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | AMOLED |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | HIOS 14 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity (incl. for accessories) | compass |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | (wide) | 1/1.57" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 50 MP | 114Ë (ultrawide) |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 24mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm | PDAF |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30/60fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | unspecified spec |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 70W wired | 50% in 15 min | 100% in 45 min |
| Battery Capacity | 4720 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C |









