Tecno Pova 5 Features and Specifications
Tecno Pova 5 comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2460 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
Tecno Pova 5 sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Tecno added to Tecno Pova 5 with 50 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G99 (6 nm) GB
Battery 6000 mAh
OS Android 13
Latest offers for Tecno Pova 5 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Pova 5 |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2023 - 6 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 July |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Mecha Black | Amber Gold | Hurricane Blue | Free Fire Edition |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 168.6 x 76.6 x 9 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD |
| Screen Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 580 nits (normal) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Operating System | Android 13 | HIOS 13 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | (wide) | 1/2.76" | PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1440p@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 45W wired | 50% in 21 min | 100% in 60 min | 10W reverse wired |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
Tecno Pova 5 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 210 Saudi Riyal 256GB version |
|---|---|
Price in UAE | 189 Emirati Dirham 256GB version |
Price in Kuwait | 40 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 70 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 60 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 580 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar