Tecno Spark 30 Pro Features and Specifications
Tecno Spark 30 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2436 pixels of resolution and 120Hz2160Hz refresh rate.
Tecno Spark 30 Pro sports
8-cores CPU, up to 8GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Tecno added to Tecno Spark 30 Pro with 108 MP main camera and 13 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 108 MP
RAM 8GB GB
Chipset Mediatek Helio G100 (6 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | Tecno Spark 30 Pro |
| Brand | Tecno |
| Announcement Date | 2024 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 October |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Obsidian Edge | Arctic Glow | Magic Skin 3.0 | Optimus Prime Edition |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 166.6 x 77 x 7.4 mm |
| IP Protection | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz2160Hz |
| Nits | 1700 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| Operating System | Android 14 | HIOS 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM |
| SD Slot | microSDXC |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 108 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.52" | PDAF |
| Selfie Camera | 13 MP | (wide) |
| Video Recording | 1440p@30fps | 1080p@30fps |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | FM radio |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE |
| Network Speed | HSPA LTE |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |








