vivo Pad3 Pro Features and Specifications
vivo Pad3 Pro comes with a
13.0 inch Display,
with 2064x3096 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
vivo Pad3 Pro sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Vivo added to vivo Pad3 Pro with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 13.0 inch
Main Camera 13 MP
RAM 16GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9300 (4 nm) GB
Battery 11500 mAh
OS Android 14
Latest offers for vivo Pad3 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Pad3 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2024 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 April 03 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | Blue | Purple |
| Screen Size | 13.0 inch |
| Dimensions | 289.6 x 198.3 x 6.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | 1B colors | HDR10 |
| Screen Resolution | 2064 x 3096 pixels | 3:2 ratio (~286 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 900 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | OriginOS 4 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Accelerometer | gyro | proximity (accessories only) |
| CPU | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (8 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | PD | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | 11500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | |
| Networks | No cellular connectivity |
| Network Speed | |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG | magnetic connector |
vivo Pad3 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2040 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 210 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 170 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1690 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar