vivo Pad6 Pro Features and Specifications
vivo Pad6 Pro comes with a
13.2 inch Display,
with 2512x3840 pixels of resolution and 144Hz refresh rate.
vivo Pad6 Pro sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Vivo added to vivo Pad6 Pro with 13 MP main camera and 8 MP selfie camera.
Display 13.2 inch
Main Camera 13 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) GB
Battery 13000 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo Pad6 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2026 - 3 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April 03 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Gray | Blue | Purple |
| Screen Size | 13.2 inch |
| Dimensions | 297 x 199.8 x 6.2 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | IPS LCD | 1B colors | HDR |
| Screen Resolution | 2512 x 3840 pixels | 3:2 ratio (~348 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Nits | 1200 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | OriginOS 6 |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Accelerometer | gyro | proximity (accessories only) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 13 MP |
| Selfie Camera | 8 MP |
| Video Recording | 4K | 1080p |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers (8 speakers) |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | PD | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | 13000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | |
| Networks | No cellular connectivity |
| Network Speed | |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG | magnetic connector |
vivo Pad6 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2640 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2340 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 190 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 320 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 320 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2530 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar