vivo V23 5G Features and Specifications
vivo V23 5G comes with a
6.44 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 90Hz refresh rate.
vivo V23 5G sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Vivo added to vivo V23 5G with 64 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.44 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 920 (6 nm) GB
Battery 4200 mAh
OS Android 12
Latest offers for vivo V23 5G and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo V23 5G |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2022 - 1 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 January 19 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Sunshine Gold | Stardust Black |
| Screen Size | 6.44 inch |
| Dimensions | 157.2 x 72.4 x 7.4 or 7.6 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Schott Xensation Up |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 920 (6 nm) |
| Operating System | Android 12 | Funtouch 12 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 64 MP | f/1.9 | 26mm (wide) | PDAF -- 8 MP | f/2.2 | 120Ë | 16mm (ultrawide) | 1/4.0" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | (wide) | AF -- 8 MP | f/2.3 | 105Ë (ultrawide) |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 44W wired | 1-68% in 30 min |
| Battery Capacity | Li-Po 4200 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | Wi-Fi 6 (market dependent) | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C | OTG |
vivo V23 5G Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2310 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 160 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 280 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 220 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2220 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar