vivo V27 Features and Specifications
vivo V27 comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo V27 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 256GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Vivo added to vivo V27 with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 7200 (4 nm) GB
Battery 4600 mAh
OS Android 13
Latest offers for vivo V27 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo V27 |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2023 - 3 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 March 01 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Magic Blue | Noble Black | Emerald Green | Flowing Gold |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.1 x 74.8 x 7.4 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | Funtouch 13 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x2.8 GHz Cortex-A715 & 6x Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 8 MP | f/2.2 | 16mm | 120Ë (ultrawide) | 1/4" | 1.12µm -- 2 MP | f/2.4 | (macro) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.5 | (wide) | AF |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 66W wired | 50% in 19 min |
| Battery Capacity | 4600 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo V27 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2040 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2060 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 140 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 210 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 170 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 1690 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar