vivo V30 Features and Specifications
vivo V30 comes with a
6.78 inch Display,
with 1260x2800 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo V30 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Vivo added to vivo V30 with 50 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo V30 |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2024 - 2 |
| Availability | Available in markets. Released 2024 March 04 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Bloom White | Waving Aqua | Lush Green | Noble Black |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.4 x 75.1 x 7.5 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1260 x 2800 pixels | 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1200 nits (high) | 2800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Schott Alpha |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | Funtouch 14 |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 720 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.9 | 23mm (wide) | 1/1.55" | 1.0µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.0 | 15mm | 119Ë (ultrawide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF -- 2 MP | f/2.4 (market/region dependent) |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | 21mm (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF |
| Video Recording | 4K@30fps | 1080p@30fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | PD | 100% in 48 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | aptX Lossless |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |








