vivo X100 Features and Specifications
vivo X100 comes with a
6.78 inch Display,
with 1260x2800 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo X100 sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 14 opertaing system.
Vivo added to vivo X100 with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 64 MP
RAM 16GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9300 (4 nm) GB
Battery 5000 mAh
OS Android 14
Latest offers for vivo X100 and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo X100 |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2023 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2023 November 21 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Startrail Blue | Asteroid Black | White | Orange |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.1 x 75.2 x 8.5 mm or 8.8 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO AMOLED | 1B colors |
| Screen Resolution | 1260 x 2800 pixels | 20:9 ratio (~452 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 3000 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300 (4 nm) |
| Operating System | Android 14 | Funtouch 14 () | OriginOS 4 (China) |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.25 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | (wide) | 1/1.49" | PDAF | Laser AF | OIS -- 64 MP | f/2.6 | 70mm (periscope telephoto) | 1/2.0" | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 50 MP | f/2.0 | 15mm | 119Ë (ultrawide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.0 | 20mm (ultrawide) |
| Video Recording | 4K | 1080p | gyro-EIS | Cinematic mode (1080p) |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 120W wired | 1-50% in 11 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Ion 5000 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | tri-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo X100 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2750 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3030 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 230 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 370 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 370 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2930 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar