vivo X300 Ultra Features and Specifications
vivo X300 Ultra comes with a
6.82 inch Display,
with 1440x3168 pixels of resolution and 144Hz2160Hz refresh rate.
vivo X300 Ultra sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Vivo added to vivo X300 Ultra with 200 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.82 inch
Main Camera 200 MP
RAM 16GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) GB
Battery 66007000 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo X300 Ultra |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2026 - 3 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April 03 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Silver | Green |
| Screen Size | 6.82 inch |
| Dimensions | 163 x 76.8 x 8.2 mm or 8.5 mm |
| IP Protection | IP69/IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ | HDR Vivid |
| Screen Resolution | 1440 x 3168 pixels (~510 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz2160Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Armor glass | Mohs level 4 |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | OriginOS 6 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/1.9 | 35mm (wide) | 1/1.12" | 0.7µm | PDAF | gimbal OIS -- 200 MP | f/2.7 | 85mm (periscope telephoto) | 1/1.4" | 0.56µm | multi-directional PDAF | OIS | 3.7x optical zoom | macro 3.4:1 -- 50 MP | f/2.0 | 14mm | 116Ë (ultrawide) | 1/1.28" | 1.22µm | dual pixel PDAF | OIS -- |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.5 | 24mm (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@24/30/60/120fps (10-bit Log | Dolby Vision HDR) | 1080p@30/60/120/240fps | gyro-EIS | HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 100W wired | PD | PPS | QC | UFCS | 40W wireless | Reverse wired | Reverse wireless |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 6600 mAh or 7000 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive | aptX Lossless | LHDC 5 |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG | DisplayPort |
vivo X300 Ultra Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2930 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3940 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 300 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 370 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 380 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 4560 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar