vivo X300s Features and Specifications
vivo X300s comes with a
6.78 inch Display,
with 1260x2800 pixels of resolution and 144Hz2160Hz refresh rate.
vivo X300s sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 1TB internal storage and runs Android 16 opertaing system.
Vivo added to vivo X300s with 200 MP main camera and 50 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 200 MP
RAM 16GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) GB
Battery 7100 mAh
OS Android 16
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo X300s |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2026 - 3 |
| Availability | Soon Expected: 2026 April 03 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Silver | Purple | Green |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 162 x 75.5 x 8 mm |
| IP Protection | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO AMOLED | 1B colors | HDR10+ | HDR Vivid |
| Screen Resolution | 1260 x 2800 pixels | 20:9 ratio (~452 ppi density) |
| Refresh Rate | 144Hz2160Hz |
| Nits | - |
| Screen Protection Shield | Reinforced Glass |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Operating System | Android 16 | up to 5 major Android upgrades | OriginOS 6 |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM 512GB 16GB RAM 1TB 16GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Arm G1-Ultra |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 200 MP | f/1.7 | 23mm (wide) | 1/1.4" | 0.56µm | PDAF | OIS -- 50 MP | f/2.6 | 70mm (periscope telephoto) | 1/1.95" | PDAF | OIS | 3x optical zoom -- 50 MP | f/2.0 | 15mm | 119Ë (ultrawide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF -- |
| Selfie Camera | 50 MP | f/2.0 | 20mm (wide) | 1/2.76" | 0.64µm | AF |
| Video Recording | 4K@30/60/120fps | 1080p@30/60/120/240fps | gyro-EIS | 4K@120fps HDR |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 90W wired | 40W wireless | Reverse wired |
| Battery Capacity | Si/C Li-Ion 7100 mAh |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | · Nano-SIM + Nano-SIM + |
| Networks | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 | dual-band |
| Bluetooth | 5.4 | A2DP | LE | aptX HD | LHDC 5 |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG | DisplayPort |
vivo X300s Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2630 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2900 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 220 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 350 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 350 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2800 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar