vivo X70 Pro Features and Specifications
vivo X70 Pro comes with a
6.56 inch Display,
with 1080x2376 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo X70 Pro sports
8-cores CPU, up to 16GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Vivo added to vivo X70 Pro with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.56 inch
Main Camera 50 MP
RAM 16GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 1200 (6 nm) GB
Battery 4450 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo X70 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 17 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Cosmic Black | Aurora Dawn | White |
| Screen Size | 6.56 inch |
| Dimensions | 158.3 x 73.2 x 8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1080 x 2376 pixels (~398 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | Schott Xensation Up |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek MT6893 Dimensity 1200 (6 nm) |
| Operating System | Android 11 | Funtouch OS 12 () | OriginOS 1.0 (China) |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 256GB 16GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.56" | 1.0µm | PDAF | Laser AF | gimbal OIS -- 8 MP | f/3.4 | 125mm (periscope telephoto) | 1/4.4" | 1.0µm | PDAF | OIS | 5x optical zoom -- 12 MP | f/2.0 | 50mm (telephoto) | 1/2.93" | 1.22µm | PDAF | 2x optical zoom -- 12 MP | f/2.2 | 16mm | 116Ë (ultrawide) | 1/3.1" | 1.12µm | AF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 24mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 44W wired | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4450 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo X70 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 4210 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 4000 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 350 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 430 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 450 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 5390 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar