vivo X70 Pro+ Features and Specifications
vivo X70 Pro+ comes with a
6.78 inch Display,
with 1440x3200 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo X70 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 11 opertaing system.
Vivo added to vivo X70 Pro+ with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 888+ 5G (5 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 11
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo X70 Pro+ |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2021 - 9 |
| Availability | Available in markets. Released 2021 September 17 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Blue | Orange |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.5 x 75.2 x 8.9 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3200 pixels | 20:9 ratio (~517 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 500 nits (normal) | 1000 nits (high) | 1500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| Operating System | Android 11 | Funtouch OS 12 () | OriginOS 1.0 (China) |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.6 | (wide) | 1/1.31" | 1.2µm | PDAF | Laser AF | OIS -- 8 MP | f/3.4 | 125mm (periscope telephoto) | 1/4.4" | 1.0µm | PDAF | OIS | 5x optical zoom -- 12 MP | f/1.6 | 50mm (telephoto) | 1/2.93" | 1.22µm | PDAF | OIS | 2x optical zoom -- 48 MP | f/2.2 | 14mm | 114Ë (ultrawide) | 1/2.0" | 0.8µm | AF | gimbal OIS |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 24mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | HDR10+ |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 55W wired | 50W wireless | Reverse wireless | 5W reverse wired |
| Battery Capacity | Li-Po 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2 | A2DP | LE | aptX HD | aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 3.1 | OTG |
vivo X70 Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 3000 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3230 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 270 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 300 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 400 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 3200 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar