vivo X80 Features and Specifications
vivo X80 comes with a
6.78 inch Display,
with 1080x2400 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo X80 sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 12 opertaing system.
Vivo added to vivo X80 with 50 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) GB
Battery 4500 mAh
OS Android 12
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo X80 |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2022 - 4 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 April 29 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Cosmic Black | Urban Blue | Orange |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 165 x 75.2 x 8.3 mm or 8.8 mm |
| IP Protection | |
| Display Tech | AMOLED | HDR |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels | 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1500 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9000 (4 nm) |
| Operating System | Android 12 | Funtouch 12 (Global) | OriginOS Ocean (China) |
| RAM & Storage | 128GB 8GB RAM 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.85 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50 MP | f/1.8 | (wide) | 1/1.49" | 1.0µm | PDAF | Laser AF | OIS -- 12 MP | f/2.0 | 50mm (telephoto) | 1/2.93" | 1.22µm | PDAF | 2x optical zoom -- 12 MP | f/2.0 | 16mm (ultrawide) | 1/2.93" | 1.22µm | AF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 24mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | 50% in 11 min | Reverse wired |
| Battery Capacity | 4500 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0 | OTG |
vivo X80 Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 2590 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 2300 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 180 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 310 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 310 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 2490 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar