vivo X90 Pro Features and Specifications
vivo X90 Pro comes with a
6.78 inch Display,
with 1260x2800 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo X90 Pro sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Vivo added to vivo X90 Pro with 50.3 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 50.3 MP
RAM 12GB GB
Chipset Mediatek Dimensity 9200 (4 nm) GB
Battery 4870 mAh
OS Android 13
Latest offers for vivo X90 Pro and accessories from Amazon
As an Amazon Associate We earn from qualifying purchases*
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo X90 Pro |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2022 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 December 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Legendary Black | Red |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.1 x 74.5 x 9.3 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | AMOLED | 1B colors | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1260 x 2800 pixels | 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1300 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | upgradable to Android 14 | Funtouch 14 (Global) | OriginOS 3 (China) |
| RAM & Storage | 256GB 8GB RAM 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | optical) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X3 & 3x2.85 GHz Cortex-A715 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50.3 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1.0"-type | 1.6µm | Dual Pixel PDAF | Laser AF | OIS -- 50 MP | f/1.6 | 50mm (telephoto) | 1/2.4" | 0.7µm | AF | 2x optical zoom | OIS -- 12 MP | f/2.0 | 108Ë 16mm (ultrawide) | AF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 24mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 8K@24fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 120W wired | 50% in 8 min | 50W wireless | Reverse wired |
| Battery Capacity | 4870 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG |
vivo X90 Pro Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 4130 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3920 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 350 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 420 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 440 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 5290 QAR (Approximate Price) |









Amazon.sa Offers
Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar