vivo X90 Pro+ Features and Specifications
vivo X90 Pro+ comes with a
6.78 inch Display,
with 1440x3200 pixels of resolution and 120Hz refresh rate.
vivo X90 Pro+ sports
8-cores CPU, up to 12GB of RAM ,up to 512GB internal storage and runs Android 13 opertaing system.
Vivo added to vivo X90 Pro+ with 64 MP main camera and 32 MP selfie camera.
Display 6.78 inch
Main Camera 64 MP
RAM 12GB GB
Chipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) GB
Battery 4700 mAh
OS Android 13
| General Specifications | |
|---|---|
| Device Name | vivo X90 Pro+ |
| Brand | Vivo |
| Announcement Date | 2022 - 11 |
| Availability | Available in markets. Released 2022 December 06 |
| Design & Display | |
|---|---|
| Colors | Black | Red |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Dimensions | 164.4 x 75.3 x 9.7 mm |
| IP Protection | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Display Tech | LTPO4 AMOLED | 1B colors | Dolby Vision | HDR10+ |
| Screen Resolution | 1440 x 3200 pixels | 20:9 ratio (~517 ppi density) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Nits | 1800 nits (peak) |
| Screen Protection Shield | - |
| Hardware & OS | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Operating System | Android 13 | Funtouch (Global) | OriginOS 3 (China) |
| RAM & Storage | 256GB 12GB RAM 512GB 12GB RAM |
| SD Slot | |
| Sensors | Fingerprint (under display | ultrasonic) | accelerometer | gyro | proximity | compass | color spectrum |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Camera | |
|---|---|
| Main Camera | 50.3 MP | f/1.8 | 23mm (wide) | 1.0"-type | 1.6µm | Dual Pixel PDAF | Laser AF | OIS -- 64 MP | f/3.5 | 90mm (periscope telephoto) | 1/2.0" | 0.7µm | PDAF | OIS | 3.5x optical zoom -- 50 MP | f/1.6 | 50mm (telephoto) | 1/2.4" | 0.7µm | AF | 2x optical zoom | OIS -- 48 MP | f/2.2 | 14mm | 114Ë (ultrawide) | 1/2.0" | 0.8µm | AF |
| Selfie Camera | 32 MP | f/2.5 | 24mm (wide) | 1/2.8" | 0.8µm |
| Video Recording | 8K@30fps | 4K@30/60fps | 1080p@30/60fps | gyro-EIS | 14-bit RAW video |
| Sound & Multimedia | |
|---|---|
| FM Radio | |
| Headphone Jack 3.5mm | |
| Speaker | Yes with stereo speakers |
| Battery | |
|---|---|
| Charging | 80W wired | 100% in 33 min | 50W wireless | Reverse wired |
| Battery Capacity | 4700 mAh | non-removable |
| Network & Communication | |
|---|---|
| SIM Card | Dual SIM (Nano-SIM | dual stand-by) |
| Networks | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network Speed | HSPA LTE-A 5G |
| WLan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 | dual-band | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3 | A2DP | LE | aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.2 | OTG |
vivo X90 Pro+ Prices in GCC Countries
Price in Saudi Arabia | 4170 SR (Approximate Price) |
|---|---|
Price in UAE | 3960 AED (Approximate Price) |
Price in Kuwait | 350 KWD (Approximate Price) |
Price in Oman | 430 OMR (Approximate Price) |
Price in Bahrain | 450 BHD (Approximate Price) |
Price in Qatar | 5340 QAR (Approximate Price) |









Price in Saudi Arabia
Price in UAE
Price in Kuwait
Price in Oman
Price in Bahrain
Price in Qatar